INFORMÁCIÓ ÉS IDŐPONTFOGLALÁS

A húgyúti fertőzés speciális esetei

Azt már mindenki tudja, hogy a hölgyek gyakrabban járnak a toalettre, kisdolgukat intézni, és igyekeztünk megvilágítani az okokat is. Persze vannak minősített esetek is, ilyenek pl. a terhesség.

Ha azt gondoltuk, hogy anya viszi a pálmát pisilés fronton, ezt majd át kell gondolnunk, mikor is drága nővérünk áldott állapotba kerül. Erre az esetre nem ért alaposan felkészülni és második mellékhelységet terveztetni apuval, vagy a szomszéddal egyezséget kötni a közel egy éves szakaszra vonatkozóan.

Okok

A terhességben számos tényező ismert, amelyek kedvező talajt biztosítanak a húgyúti infekció kialakulására.

Legfontosabbak a következők:

  • mechanikai (a magzat térfoglalása) és hormonális hatás következtében a húgyvezetékek kitágulnak (jobb oldalon ez sokkal kifejezettebb)
  • a hólyag helyzete az egyre növekvő méh miatt megváltozik, előre és felfelé helyeződik
  • a hólyag térfogata is növekszik, a terhesség végére akár a kétszeresét is elérheti
  • a hólyag nem tud tökéletesen kiürülni (residuum)
  • a vese vérátáramlása és a vizelet filtráció mértéke fokozódik (kb. 30-40%), a vesék mérsékelten nagyobbak és vérbők lesznek, a vizelet pH-ja emelkedik, ozmolaritása nő

A terhesek 4-7%-ában fordul elő tünetmentes baktériumürítés. Bizonyos adatok azt mutatják, hogy a terhesek 1-2%-ában alakul ki húgyúti fertőzés. Az epidemiológiai vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a terhesség alatt felfedezett baktériumürítés döntően már a teherbeesés előtt keletkezik, s csak 1-2%-ban a terhesség alatt. A terhesség alatti húgyúti fertőzés hajlamosít koraszülésre (<37 hét), alacsony testsúllyal való születésre (<2500 g), retardációra és magzati/újszülött halálozásra is.

Kezelés

A terhesség alatti húgyúti fertőzések kórokozói és azok antibiotikum-érzékenysége megegyezik a nem-terhes nők fertőzéseit okozó kórokozókkal. A tünetmentes baktériumürítés kezelését célzottan kell végezni, a 3-7 napos terápia az optimális. Egy héttel a kezelés befejezése után, és havonta a szülésig szükséges a baktérium-vizelés , azaz a bacteriuria helyzetét tisztázni. Ha nem sikerül a kórokozót kiirtani, ismételt (két-három alkalommal) 7-10 napos antimikrobás kezelést ajánlott végezni. Terhességben az akut hólyaghurut sokkal gyakoribb fertőzés, mint a vesemedence gyulladás. Az akut vesmedencegyulladás főleg a terhesség utolsó trimeszterében lép fel.

Az infekció kezelésére (átlagban 10-14 nap) alkalmasak a 2. és 3. generációs cefalosporinok és az aminopenicillinek. A terhesség alatti húgyúti infekciók kezelésében nem szabad használni fluorokinolonokat, tetracyclineket, trimethoprimt (első trimeszter), sulfonamidot (harmadik trimeszter) és lehetőleg kerülni kell az aminoglikozidok adását is.

Forrás: Sulinet.hu