INFORMÁCIÓ ÉS IDŐPONTFOGLALÁS

Téli napozás

A nap éltető sugarai nélkül nem lehetne élet. A napozás egyrészt a hangulati életet is befolyásolja, másrészt a D vitamin-szintézishez nélkülözhetetlen. Az elmúlt évtized divatirányzatai a napbarnított bőrt favorizálták, amelyre a szépségipar a szoláriumok kifejlesztésével válaszolt. A napsugarak a közelmúltban az ózonpajzs sérülésének köszönhetően az egészségtelenebb frekvenciák felé tolódtak el, ezért a sugarak egészségkárosító hatásait alaposan górcső alá vette a medicina.

A kutatás irány az UVA és UVB sugarak a bőrre gyakorolt hatásait vizsgálták legalaposabban. Kiderült, hogy az emberi bőr típustól függően egész élete során egy bizonyos mennyiségű sugárterhelést képes elviselni, olyan, mint ha egy radiológiai kreditünk lenne, minden efeletti terhelés már súlyosan károsít. A károsítás helye a bőr mindhárom rétege, a felhám, a kötőszövet és a bőralja. A leglátványosabb károsodás a felhámban zajlik: leégés, hámlás. Kevésbé látványos a kollagén sérülése, ez azonban közép és hosszútávú károkat okoz: ráncosodás, a bőr öregedése. Az UVA-B terhelés következtében megnőtt a bőr tumoros elfajulásainak gyakorisága is.

Ibolyántúli (ultraibolya vagy röviden UV) sugarak mesterségesen is előállíthatóak a szolárium segítségével. Az ibolyán túli sugarak a lámpa falán áthatolnak, mivel az nem közönséges üvegből, hanem tiszta kvarcüvegből készül. A közönséges üveg ugyanis nem bocsájtja át az ibolyántúli sugarakat, ezért nem lehet például ablak mögött lesülni. Szolizás előtt a krémektől, sminktől az arcbőrt meg kell tisztítani. A krém elnyelheti az UV sugarak jó részét, a rúzsban, kölniben lévő anyagok és egyes gyógyszerek viszont fokozzák a bőr érzékenységét a besugárzással szemben. A szemre speciális védő szemüveget vagy vizes vattát kell helyezni. A besugárzás időtartama és a lámpa távolsága a készülék sugárerejétől függ, ezért új lámpa használata előtt mindenképpen tájékozódjunk, hogy mennyi ideig tartó besugárzás idéz elő a bőrön kivörösödést, gyulladást. Az első kezelést mindig ennél rövidebb idővel szabad megkezdeni, és a kezelési időt ezután fokozatosan lehet növelni.

A szolizás elősegíti a bőrben a D-vitamin képződését, így egyik eszköze az egészséges kalcium-anyagcsere és csontképzés elérésének. A kozmetikai célból végzett ultraibolya sugárzással bőrpigmentációt lehet létrehozni. Az UV sugarak csíraölő hatását fertőtlenítésre is fel lehet használni és hatásos néhány kórokozó baktériummal szemben. Vitatott, de leírt hatás még a hormontermelés fokozása, a vérképző szervek működésének serkentése és a haráncsíkolt izmok erejének növelése is. A szolizás a szervezet általános erősítésén kívül számos betegség vagy panasz esetén lehet fontos kezelési eljárás. Használható a zsíros pattanásos bőr, a korpás fejbőr, a pikkelysömör nevű bőrbetegség gyógyításában, és az arcüreggyulladás kezelésében is. Ha nem tartjuk be az előírásokat, a szemen égő jellegű fájdalom, később színlátászavar és szürkületi látászavar léphet fel. A bőr túlzott ultraibolya sugárzása pirossághoz, hólyagosodáshoz vezethet, hosszú távon pedig a bőrrák kialakulásának kockázatát növeli. Lázasan vagy gyulladt bőrrel semmiképpen ne szolizzunk.

Forrás: Bőrgyógyász.blogter.hu