INFORMÁCIÓ ÉS IDŐPONTFOGLALÁS

Bőrünk, az egészség tükre

Az egészséges bőr (hám és dermis) olyan, mint egy kiváló védőréteg, fólia, amely védi a belső szerveket a környezet ártalmaitól. A bőr, tudományosan kültakaró szervezetünk külső védelmi vonala, amolyan végvér rendszer. A szervezet egészségi állapotáról jó következtetést ad a bór állapota: "jó bőrben vagy" állítja a nyelvi lelemény.

Valóban, az egészséges ember bőre szinte "kicsattan", jó a turgora, sima, feszes. A betegségek jelentős része nyomot hagy a bőrön, nem elsősorban a fertőző betegségek, hiszen ott az elváltozások nagyon szembe tűnőek (pl. himlő), hanem az emésztőszervi bajok is amelyek akár első tünetként produkálhatnak bőrelváltozást.

A bőr ápolása egyrészt üzlet a kozmetikai cégeknek, másrészt pedig egyik legfontosabb feladatunk, hiszen a történelem sajnos tele van intő példákkal, hogy mi is történik akkor, ha a végvárakat elhanyagolják.

Az egészséges bőr az alábbi védőberendezésekkel rendelkezik.

  • Megfelelő vastagságú hámréteg. A hámsejtek száma, és ezzel együtt a hámréteg vastagsága testtájanként változik: az arcon, a szemek körül, a nyakon és a végtagok hajlataiban vékonyabb, a végtagok feszítő felszínén vastagabb sejtrétegből áll.
  • Az elszarusodott hámsejtek elsősorban mechanikus védelmet biztosítanak (tenyér, talp).
  • A verejték savanyú pH 5,5-es vegyhatása biztosítja, hogy a kórokozók ne telepedjenek meg a bőrön.
  • A faggyúmirigyek zsírszerű anyagokat bocsátanak a hám felszínére, ezzel rugalmassá teszik a szaruréteget, és megakadályozzák a vegyi anyagok, a baktériumok könnyű bejutását a hám mélyebb rétegeibe.
  • A hámsejtek között dendritsejtek lymphocyták őrködnek, hogy testidegen anyagok, antigének ne kerüljenek felismerés nélkül a szervezetbe (immunsurveillance).
  • A melanin pigment véd a napfény káros hatásaitól.
  • A bőr legnagyobb ellensége a kiszáradás. Ilyenkor védekező képessége jelentősen lecsökken, funkcióját nem tudja teljesíteni.

Amikor száraz bőrről beszélünk, általában a száraz-érzékeny bőr meghatározást is használjuk, ami jelzi, hogy a külső behatásokkal szemben érzékeny a száraz bőrű ember. A száraz hám felszínén gyakran felfedezhetők szabad szemmel nem látható, mikroszkopikus berepedések, lisztszerű vagy lemezes hámlás, de nem ritkák a mély fissurák sem. Ennek patogenetikai következményei hozzák létre a klinikai tüneteket és a szövődményeket.

Tünetek

  • Hámlás: Esztétikailag zavaró, lisztes vagy lemezes hámlás, a hámlemezek leválása után néha felületes eróziók maradnak vissza.
  • Fissura: A hám berepedései lehetnek szabad szemmel nem láthatók, de a mély, vérzékeny berepedezés sem ritka.
  • Erózió (excoriáció): A vakarás következtében az erőszakosan leválasztott hámlemezek alatt nedvező, vérző hámhiányok maradnak.
  • Pörk: A hámhiányos területeken a szövetnedv beszárad, sárga színű pörkök alakulnak ki. A felülfertőződés gyakori: a Streptococcus pyogenes a leggyakoribb kórokozó (a pörkök színe kénsárga /leucocyták/).
  • Lichenificatio: A krónikus vakarás, gyulladás miatt a hám megvastagszik, a felszíne durva lesz, utcakövezet-rajzolatra emlékeztet.

Forrás: Bőrgyógyász.blogter.hu